
Na niepogodę edukacja w nowoczesnym wydaniu – Centrum Edukacji Przyrodniczej w Zakopanem
Gdy za oknem zawieja śnieżna lub od kilku dni nie przestaje padać, bądź zapowiadane są gwałtowne burze, a Ty w tym czasie przebywasz na terenie Zakopanego i nie możesz się cieszyć z piękna gór… Mamy dla Ciebie idealną propozycję na spędzenie czasu, w którym choć trochę poczujesz tatrzańskiego klimatu. Centrum Edukacji Przyrodniczej w Zakopanem to idealne miejsce na niepogodę. Można przyjść całą rodziną i gwarantujemy, że nikt nie będzie się tutaj nudził.
CENTRUM EDUKACJI PRZYRODNICZEJ W ZAKOPANEM
Coraz więcej turystów odwiedza Zakopane, a tym samym udaje się w piesze wędrówki po Tatrach – najwyższym paśmie w łańcuchu Karpat. Ze względu na spore zainteresowanie tym regionem w Zakopanem powstało Centrum Edukacji Przyrodniczej. Jest to miejsce idealne dla rodzin z dziećmi, górskich nowicjuszy, ale również i doświadczonych turystów chcących poznać nieco ciekawostek o tatrzańskiej florze oraz dla tych, którzy ze względu na złe warunki atmosferyczne musieli odpuścić wycieczkę w góry i wybrać inną alternatywę. W Centrum każdy znajdzie coś dla siebie i to w nowoczesnym, interaktywnym wydaniu.

Nowoczesne i ciekawe wystawy
Zaraz po wejściu na ekspozycję stałą naszym oczom ukazuje się największa w Polsce makieta Tatr wraz z komentarzem lektora, który opowiada o najważniejszych szczytach oraz o ukształtowaniu terenu. Następnie znajdują się bardzo realistyczne dioramy – trójwymiarowe makiety, które przestawiają las, łąkę. Tutaj narrację prowadzą zwierzęta, które ukazują przyrodę z perspektywy mieszkańców tatrzańskich dolin. W kolejnych salach znajdziemy również eksponaty wspomnianych zwierząt. Podczas, gdy lektor opowiada o danym gatunku wybrane elementy są podświetlone przez co zwiedzanie staje się dużo ciekawsze i nie ma czasu na nudę!
Ciekawym doświadczeniem jest wejście do pokoju, w którym są dwa, duże ekrany na przeciwległych ścianach. Ukazane są tam filmy, z perspektywy człowieka, a na drugiej stronie z perspektywy zwierzęcia zamieszkującego teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. W kilku edukacyjnych filmikach ukazane jest w prosty sposób dlaczego nie powinno wrzucać się pieniążków do zbiorników wodnych oraz nie można wprowadzać psów, a także dokarmiać zwierząt. Ukazane filmiki z perspektywy dzikiego zwierzęcia z wyżej wymienionym, nieodpowiedzialnym zachowaniem ludzi niosą za sobą umoralniające i pouczające treści. Warto pamiętać, że na terenie parku narodowego to my jesteśmy gośćmi wśród tej pięknej flory i fauny.
Poczuj się jak w jaskini…
Oboje jesteśmy fanami jaskiń. Za sobą mamy wizyty w ogólnodostępnych jaskiniach, które występują na terenie polskich Tatr – Raptawicka, Obłazkowa, Mylna, Mroźna, Dziura oraz Smocza Jama. Na pewno jeszcze nie raz tam wrócimy, ale dzięki jednej ekspozycji mogliśmy choć na chwilę poczuć się jak w prawdziwej jaskini. Panowała tam niska temperatura, słychać było dźwięk kapiącej wody i latających nietoperzów, a dodatkowo były zdjęcia innych zwierząt, które mogłyby zamieszkiwać jaskinię. Jest to pomieszczenie dla wszystkich tych osób, które z różnych względów nie odważyłyby się wybrać do jaskini. Dzięki tej ekspozycji mogą poczuć chociaż namiastkę przebywania pod ziemią, bądź w skale.

Uwaga! Lawiny…
W ostatniej sali, która zapadła nam najbardziej w pamięci, zasiadaliśmy w wygodnych fotelach przed ekranem z okularami na nosie. Nie wiedzieliśmy czego się spodziewać… Nagle zgasło światło i mieliśmy możliwość w pewnym stopniu doświadczyć czego czuje człowiek porwany przez lawinę! Dzięki podmuchom wiatru, ruszającym się fotelom stało się to dość realistyczne. Doświadczenie to pozostawiło ślad w naszej pamięci i dzięki temu na pewno ostrożniej dobieramy szlaki na zimowe wyprawy.
Sala odkryć…
Na najmłodszych, po wyjściu z grupowej ekspozycji, czeka sala odkryć, w której dzieci za pomocą gier komputerowych mogą nauczyć się orientacji w terenie, poćwiczyć pamięć, oraz rozpoznawać odgłosy zwierząt. Dodatkowo są tam również gry działające w technice Kinect, dzięki którym można poskakać niczym górskie kozice. Aktualnie sala odkryć jest wyłączona z użytku ze względu na sytuację epidemiczną w kraju.
Bilety
Centrum Edukacji Przyrodniczej jest zupełnie za darmo! Co jest dodatkowym atutem, aby odwiedzić to miejsce. Jednak, aby zwiedzić wystawę należy wcześniej zarezerwować darmowe bilety. Można zrobić to na stronie: https://biletcep.tpn.pl/ Zwiedzanie tego miejsca zajmuje zazwyczaj około godziny.
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – sobota 8:00 – 15:00
Jeśli o nas chodzi – bardzo polecamy to miejsce. Mimo swojego wieku oraz pewnego doświadczenia w tematyce górskiej, znaleźliśmy wiele przydatnych i nowych informacji, a także uwrażliwiliśmy się jeszcze bardziej na otaczającą nas florę i faunę Tatrzańskiego Parku Narodowego. Z pewnością jest to miejsce przyjazne dla rodzin z dziećmi, ale każdy znajdzie tu coś dla siebie. My w tym miejscu byliśmy 22 sierpnia 2019 roku, podczas tragicznej burzy nad Tatrami, ale to jest temat na osobny wpis…
Przeczytaj także:
MENU
®2021 @podrozezarchitektem – WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE